Małe i średnie przedsiębiorstwa

Świętokrzyska gospodarka opiera się przede wszystkim na działalności małych i średnich przedsiębiorstw, a te, jak pokazują statystyki, od lat znajdują się w nie najlepszej kondycji. Przeważają tu niewielkie, często jednoosobowe firmy reprezentujące na ogół handel, usługi i budownictwo. Kielce, jako najważniejszy ośrodek województwa skupia ich najwięcej. Nie oznacza to jednak, że ich sytuacja jest lepsza niż w innych, mniej znaczących częściach regionu.

W Kielcach też jest trudno

Kielce, podobnie jak całe świętokrzyskie, z roku na rok wyludniają się coraz bardziej. Fakt ten nie sprzyja niestety rozwojowi przedsiębiorczości. Powoduje, że niewielkie przedsiębiorstwa masowo wyrejestrowują lub zawieszają swoją działalność. Dlaczego? Są słabe ekonomicznie, mało zróżnicowane pod względem branży i chyba nie do końca dostosowane do potrzeb i realiów regionu. A przecież małe i średnie firmy mogą skutecznie konkurować lub współpracować z najbardziej liczącymi się przedsiębiorstwami na krajowym rynku pod warunkiem jednak, że zarówno ich właściciele, jak i pracownicy będą odpowiednio zmotywowani, będzie im zależało na inwestycjach, osiągnięciach i rozwoju.

Interesujące wsparcie

Przedsiębiorcy i osoby prywatne, które mimo niesprzyjających warunków zdecydują się podjąć pracę lub prowadzić działalność gospodarczą w Kielcach czy generalnie na terenie województwa świętokrzyskiego, już od kilku miesięcy, o czym informuje WUP, mogą korzystać z Bazy Usług Rozwojowych, platformy, na której znaleźć można obszerne informacje, dotyczące szkoleń i kursów, doradztwa zawodowego i studiów podyplomowych. Jest rzeczą oczywistą, że wysokie kwalifikacje i umiejętności zarówno pracowników, jak i pracodawców są najcenniejszym kapitałem każdej firmy. Takie inwestycje są dość kosztowne, ale z pomocą funduszy europejskich, możliwe do zrealizowania.

2 Replies to “Małe i średnie przedsiębiorstwa

  1. Bardzo często małe i średnie przedsiębiorstwa są dźwignią gospodarki danego miasta.

    1. Najczęściej w małych miejscowościach nie ma dużych przedsiębiorstw, więc gospodarka opiera się na mniejszych przedsiębiorcach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *