Sytuacja gospodarcza Wąchocka

gospodarka Wąchocka

Wąchock jest małym miastem w województwie świętokrzyskim, które słynie głównie z dowcipów, które są znane w całym kraju. Obecnie niewiele z nich zawiera choćby ziarno prawdy, ponieważ region rozwija się w niezwykle zadowalającym tempie, które wzbudza podziw potencjalnych inwestorów oraz zachęca ich do współpracy.

Przemysł i rolnictwo

W Wąchocku zdecydowana większość osób aktywnych zawodowo, jest zatrudniona w przemyśle i budownictwie. Nieco mniejszy odsetek ludności w wieku produkcyjnym, trudni się hodowlą i rolnictwem. Jest to sytuacja typowa dla części północnej regionu – większość dużych upraw umiejscowiona jest na południu województwa. Przeciętne wynagrodzenie wynosi 3444 zł brutto, co stanowi blisko 70% kwoty średnich zarobków krajowych. Nie jest to również najgorszy wynik w skali województwa. Liczba osób wyjeżdżających do pracy do pobliskich miast, jest porównywalna do tych, które dojeżdżają do pracy do Wąchocka. Świadczy to o zadowalającym poziomie gospodarczym miasta.

Coraz mniej osób wymeldowuje się z Wąchocka. Czyli jest nadzieja, że zostanie przerwane błędne koło starzejącego się społeczeństwa. To ważne, ponieważ wyż demograficzny, który kiedyś w końcu musi nadejść, jest motorem napędowym gospodarki. Powoduje rozwój w wielu sektorach, dzięki czemu kolejne osoby mogą cieszyć się zatrudnieniem.

5 Replies to “Sytuacja gospodarcza Wąchocka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *