Staszowski Obszar Gospodarczy

Gmina Staszów leży w południowo – wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w sąsiedztwie dużych ośrodków – Krakowa, Kielc, Rzeszowa oraz ważnych dróg krajowych, autostrad i linii kolejowych. To ogromny atut, który władze gminy postanowiły wykorzystać, bo na zaniedbanym przez lata przemyśle i jako tako funkcjonujących usługach i handlu nie dało się budować nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Potrzebne były i nadal są nowe zakłady produkcyjne i miejsca pracy dla mieszkańców gminy.

Trafne przedsięwzięcie

Pomysł budowy Staszowskiego Obszaru Gospodarczego okazał się strzałem w dziesiątkę. Miał on przyciągnąć inwestorów, którzy właśnie tutaj zostawiliby swój kapitał. Powstałyby nowe miejsca pracy. I tak się stało. W tej chwili zakończone już zostały prace nad realizacją pierwszego etapu inwestycji, tak zwanej strefy „A”. Do dyspozycji przedsiębiorców trafiło na początek 11 hektarów uzbrojonego terenu. Zainteresowani rozpoczęciem działalności tutaj, mogą liczyć na preferencyjne warunki, ulgi podatkowe. W niedalekiej przyszłości powstaną dwie kolejne strefy „B” i „C”. Dodatkowe korzyści dla inwestorów będą płynęły również z faktu, że strefa „A” włączona została niedawno do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

Chociaż gmina Staszów radzi sobie całkiem nieźle, czego potwierdzeniem jest zmniejszająca się stopa bezrobocia (jedna z niższych w świętokrzyskim), sytuacja na tamtejszym rynku pracy daleka jest od ideału. Miejmy nadzieję, że zainicjowane zmiany przyniosą wreszcie długo oczekiwane rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *