Kielce stoją w miejscu?

Jako stolica województwa świętokrzyskiego, Kielce skupiają funkcje administracyjne, gospodarcze, kulturalne i edukacyjne regionu. Są jego najsilniejszym motorem rozwoju, przyciągają największa ilość inwestorów, dają zatrudnienie znacznej liczbie jego mieszkańców.

Kielce i inne miasta wojewódzkie

Wydawać by się mogło, że jako główny ośrodek świętokrzyskiego, Kielce będą pewnego rodzaju inkubatorem innowacji i kreatywności, miejscem, gdzie ambitni, wykształceni ludzie będą mogli realizować ciekawe pomysły, wdrażać idee niezbędne do poprawy życia nie tylko mieszkańcom Kielc, ale całego województwa. Na skalę regionu, rzeczywiście tak jest. W porównaniu jednak do innych miast wojewódzkich Kielce nie wypadają dobrze. Wyniki analizy jednego z portali branżowych pokazują, że pod względem stopnia rozwoju gospodarczego zajmują one odległe, czternaste miejsce.

Kielce czekają na plan

Wygląda na to, że Kielcom już od dawna brakuje przemyślanego planu, sprecyzowanej strategii rozwoju, konkretnych pomysłów. Nie widać tu efektywnej współpracy między przedsiębiorcami a władzami miasta, którym do tej pory nie udało się podjąć właściwych działań, które przyciągnęłyby kapitał inwestycyjny z zewnątrz, stworzyłyby lokalnym przedsiębiorcom dogodne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Jedyną oznaką tego, że coś się jednak w mieście dzieje jest Kielecki Park Technologiczny, który zdaniem ekspertów pochłania ogromne pieniądze, a miejsc pracy mieszkańcom Kielc nie przysparza.

 

2 Replies to “Kielce stoją w miejscu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *