Pod Połańcem odkryte zostały złoża wód geotermalnych. Mają one stanowić źródło taniej, zielonej energii dla miasta i gminy. Jest szansa, że w przyszłości staną się one energetycznie samowystarczalne. Wprawdzie pozyskiwanie energii termalnej jest stosunkowo drogą inwestycją (skomplikowane i kosztowne w instalacji systemy eksploatacji), ale poniesione nakłady zwracają się dość szybko. Potwierdzają to przykłady z innych regionów kraju. Podobne znalezisko oznacza więc możliwości zatrudnienia. To bardzo dobrze, bo chociaż gmina wyróżnia się wyjątkową aktywnością gospodarczą, wielu jej mieszkańców wciąż pozostaje bez pracy.
Jak wykorzystać źródła geotermalne?
Charakter zlokalizowanych na terenie gminy Połaniec i w jej okolicach zasobów geotermalnych (źródła ciepła na płytkich głębokościach warstw ziemi) wyraźnie określa możliwości ich wykorzystania. Chodzi przede wszystkim o ciepłownictwo. Taką wodą można ogrzewać budynki mieszkalne, instytucje użyteczności publicznej, uprawy szklarniowe, ośrodki rekreacyjne (całoroczne baseny termalne) i co bardzo ważne, można wykorzystać ją w procesach produkcyjnych.
Dla kogo będzie praca?
Zakłada się, że źródła geotermalne oraz blisko 58 hektarowe tereny inwestycyjne przyciągną do gminy przedsiębiorców z całej Polski. Technologie przyjazne środowisku, w tym właśnie eksploatacja źródeł energii geotermalnej stwarzają dodatkowe możliwości w zakresie powstawania nowych miejsc pracy. Już niebawem potrzebni tu będą specjaliści z branży odnawialnych źródeł energii, ale nie tylko. O pracę będą mogli starać się księgowi, handlowcy, analitycy finansowi, personel IT czy pracownicy biurowi.