Zmiany są nieuniknione

Słaba kondycja rolnictwa w gminie Stąporków, niesprzyjające warunki glebowe i przyrodnicze nie pozwalają rozwinąć się tej gałęzi gospodarki. Podobnie przemysł. Duża ilość obszarów chronionych na terenie gminy uniemożliwia jego rozwój. Wydaje się, że jedyną alternatywą, szansą na zmianę położenia gminy i wielu jej mieszkańców może być inwestycja w agroturystykę, turystykę wiejską czy rolnictwo ekologiczne.

Agroturystyka

Gmina Stąporków to przede wszystkim imponujące lasy, rezerwaty przyrody, obejmujące rozległe obszary zachowane w stanie naturalnym lub zmienione w niewielkim stopniu, siedliska przyrodnicze, miejsce bytowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt, zbiorowiska unikalnych tworów przyrody nieożywionej. To wszystko stanowi wymarzoną bazę dla alternatywnej i dochodowej, w przeciwieństwie do tradycyjnego rolnictwa, działalności mieszkańców regionu. Na jego terenie z powodzeniem funkcjonuje już kilkanaście gospodarstw agroturystycznych. Poza zakwaterowaniem i wyżywieniem proponują odwiedzającym udział w codziennych zajęciach gospodarskich, tradycyjnym rzemiośle artystycznym, przygotowaniu potraw czy produktów regionalnych.

Turystyka wiejska

Turystyka wiejska, podobnie jak agroturystyka to nic innego, jak wypoczynek na wsi, z dala od zgiełku wielkich aglomeracji. Jest determinowana walorami danej okolicy, jej dziedzictwem i kulturą. W gminie Stąporków ich nie brakuje.

Rolnictwo ekologiczne

Szansą dla mieszkańców gminy jest również rolnictwo ekologiczne, doskonale sprawdzające się nawet w przypadku niewielkich gospodarstw. Jest ich tutaj bardzo dużo. Rolnictwo ekologiczne opiera się wyłącznie o naturalne metody uprawy, dlatego pochodzące z niej produkty cieszą się coraz większym powodzeniem.

Takie zmiany wydają się bardzo proste. W rzeczywistości wymagają sporych nakładów finansowych, ale to nie one są najistotniejsze. Najważniejsza jest determinacja, chęć dokonania zmiany. Tak naprawdę tylko ona może poprawić jakość życia mieszkańców gminy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *