Włoszczowa stawia na przedsiębiorczość

Włoszczowa chce być gminą przedsiębiorczą, zapewniającą mieszkańcom wysoką jakość życia. Takie są plany. Zgodnie z projektem strategii rozwoju mają być one zrealizowane do 2024 roku. A jaka jest rzeczywistość?

Dbałość o infrastrukturę

Na tle innych gmin województwa świętokrzyskiego Włoszczowa nie wypada najlepiej. Wprawdzie obecne władze starają się jak mogą, ale potrzeb jest tak dużo, że w pierwszej kolejności realizowane są, ich zdaniem, te najpilniejsze, infrastrukturalne. Buduje się więc nowe drogi, przyszkolne boiska sportowe, przeprowadza termomodernizację szkół i przedszkoli. Gmina ubiega się o środki na renowację zabytków, wyposażenie mieszkańców w urządzenia do produkcji odnawialnych źródeł energii. Nie ma wątpliwości, że wszystkie te zmiany są bardzo potrzebne, tylko co z zatrudnieniem?

Zatrudnienie

Pod tym względem nic się nie zmieniło. Na terenie gminy działa wprawdzie kilka dobrze prosperujących przedsiębiorstw, ale nie są one w stanie zapewnić pracy wszystkim starającym się o nią mieszkańcom. We Włoszczowie nie powstają nowe zakłady. Z jakiegoś powodu przedsiębiorcy nie chcą tu inwestować. Nie powstają zatem tak potrzebne włoszczowianom miejsca pracy. Młodzi i zdolni wyjeżdżają, a starsi nie mają szans wykorzystać w jakiś pożyteczny sposób zdobytych dotychczas doświadczeń i umiejętności. Być może więc fakt, że w pierwszej kolejności realizowane są wewnętrzne, infrastrukturalne inwestycje gminy, bez wątpienia poprawiające jej wizerunek, to przemyślane działanie, mające na celu zainteresowanie nią zewnętrznych inwestorów. Ich obecność oznacza rozwój gminy, powstanie nowych przedsiębiorstw i w konsekwencji nowe miejsca pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *