Nowe wyzwania

85% gminy Chęciny leży na terenie Chęcińsko – Kieleckiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny. Jej rozwój gospodarczy jest więc podporządkowany ścisłym wymogom środowiskowym. Jest to zasadniczy powód, dla którego gmina zaliczana jest w świętokrzyskim do obszarów o wyjątkowo niekorzystnych warunkach dla rozwoju rolnictwa. Nawet dość wysoki stopień uprzemysłowienia regionu nie ma większego wpływu na jakość życia jego mieszkańców. Brak pracy wciąż pozostaje ich najistotniejszym problemem.

Przewodni kierunek rozwoju

Niezwykła przyroda, krajobrazy, wyjątkowe pamiątki historyczne oraz doskonała lokalizacja to elementy, dzięki którym gmina ma szanse stać się ważnym ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym. Właśnie turystyka powinna być przewodnim kierunkiem jej rozwoju. Władze gminy chyba to zrozumiały. Dbają o jej wizerunek. Powołały do życia Chęciński Klaster Turystyczny, którego celem jest efektywna współpraca wchodzących w jego skład podmiotów, reprezentujących największe atrakcje Ziemi Chęcińskiej, wspólna promocja oraz stworzenie wspólnego produktu turystycznego, rozpoznawalnego na rynku ogólnopolskim i międzynarodowym.

Ciągle jest dużo do zrobienia

Po to jednak, aby sektor turystyczny naprawdę prężnie się rozwijał a Klaster spełniał swoją funkcję i zaczął przynosić wymierne korzyści mieszkańcom Chęcin, należałoby pobudzić aktywność gminy w zakresie małej i średniej przedsiębiorczości, poprawić warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. To bardzo ważne, bo pod wieloma względami gmina ciągle nie jest w stanie sprostać wymaganiom odwiedzających ją turystów. Brakuje tu hoteli, moteli o średnim standardzie świadczonych usług. Zaplecze gastronomiczne gminy również pozostawia wiele do życzenia. Gama usług w istniejących lokalach jest zbyt uboga i często nietrafiona. Obiekty sportowe i rekreacyjne pamiętają zamierzchłe czasy.

Przed mieszkańcami gminy Chęciny stoją więc ogromne wyzwania. Może powstać wiele miejsc pracy. Ciekawe pomysły lokalnych przedsiębiorców realizowane dzięki wsparciu unijnych dotacji mogą sprawić, że region ten stanie się wreszcie atrakcyjny i konkurencyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *