Jest fabryka, będzie praca

Powstała w Koprzywnicy, najnowocześniejsza w Europie fabryka przetwórstwa owoców niebawem na dobre rozpocznie swoją działalność. Wprawdzie nie rozwiąże ona wszystkich problemów gminy związanych z bezrobociem, z całą pewnością jednak poprawi sytuację wielu jej mieszkańców.

Sadownicy liczą na zmiany

Gmina Koprzywnica jest częścią wspaniałego zagłębia jabłkowego, co w dużej mierze zadecydowało o lokalizacji przetwórni. Jej specjalnością będą soki NFC, bezpośrednio wyciskane z owoców. Planowany przerób to około 100 tysięcy jabłek rocznie. To ogromna szansa dla okolicznych rolników. Już dzisiaj wiadomo, że owoce będą kupowane bezpośrednio z punktów skupu oraz pojedynczych sadowników. Właściciele przetwórni zapewniają, że żaden dostawca nie zostanie odesłany z kwitkiem. Oznacza to oczywiście zmianę sytuacji sadowników w całej okolicy. Spodziewają się, że zwiększenie zapotrzebowania na jabłka spowoduje chociaż niewielki wzrost cen za nie.

Potrzebni będą specjaliści

Powstanie przetwórni w Koprzywnicy jest również szansą dla zupełnie młodych ludzi, którzy dopiero za jakiś czas zmierzą się z wymagającym rynkiem pracy. To właśnie z myślą o nich oraz na potrzeby przetwórni powołana została szkoła zawodowa o profilu rolno-przetwórczym. Zgodnie z umową, przyszli specjaliści obsługi maszyn i urządzeń przetwórczych, ogrodnicy oraz mechanicy samochodowi mogą liczyć nie tylko na praktyki zawodowe i wymiany szkolne w Niemczech, ale przede wszystkim na możliwość zatrudnienia w przetwórni zaraz po ukończeniu szkoły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.