Bolączki gospodarcze województwa świętokrzyskiego

województwo świętokrzyskie

Nie sposób odnieść wrażenia, że południowy wschód naszego kraju to dość zapomniany przez inwestorów region. Drzemie w nim ogromny potencjał, np. w postaci możliwości wydobywania surowców naturalnych. Jednak bezrobocie w tamtych rejonach sięga wciąż blisko 50% i więcej.

Małe miejscowości z dużym potencjałem

Tak atrakcyjny turystycznie region, teoretycznie nie powinien martwić się zbytnio brakiem rozwoju gospodarczego. Np. miejscowość Końskie, nadal 33% osób zajmuje się rolnictwem. Fakt, w tym pojęciu mieści się również sadownictwo, leśnictwo, rybołówstwo itp., jednak szkoda, że w pobliżu atrakcji turystycznych, nie powstają nowe gospodarstwa agroturystyczne lub małe hostele czy pensjonaty. Może i trudno uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności, jednak przy pomocy ośrodków zajmujących się rozwojem przedsiębiorczości, z pewnością nie jest to niemożliwe.

Czemu rozwój gospodarczy nie następuje, pomimo tylu metod aktywizacji ludności? Może to przez ich nieufność do systemu. Może przez system podatkowy, który w Polsce jest dość niekorzystny, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców. A może to po prostu brak umiejętności prowadzenia długofalowych interesów z wymiernym zyskiem? Trudno szukać winnych. Warto natomiast zastanawiać się, w jaki sposób można poprawić swoją sytuację finansową tu i teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *