Słaba kondycja rolnictwa w gminie Stąporków, niesprzyjające warunki glebowe i przyrodnicze nie pozwalają rozwinąć się tej gałęzi gospodarki. Podobnie przemysł. Duża ilość obszarów chronionych na terenie gminy uniemożliwia jego rozwój. Wydaje się, że jedyną alternatywą, szansą na zmianę położenia gminy i wielu jej mieszkańców może być inwestycja w agroturystykę, turystykę wiejską czy rolnictwo ekologiczne.
Agroturystyka
Gmina Stąporków to przede wszystkim imponujące lasy, rezerwaty przyrody, obejmujące rozległe obszary zachowane w stanie naturalnym lub zmienione w niewielkim stopniu, siedliska przyrodnicze, miejsce bytowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt, zbiorowiska unikalnych tworów przyrody nieożywionej. To wszystko stanowi wymarzoną bazę dla alternatywnej i dochodowej, w przeciwieństwie do tradycyjnego rolnictwa, działalności mieszkańców regionu. Na jego terenie z powodzeniem funkcjonuje już kilkanaście gospodarstw agroturystycznych. Poza zakwaterowaniem i wyżywieniem proponują odwiedzającym udział w codziennych zajęciach gospodarskich, tradycyjnym rzemiośle artystycznym, przygotowaniu potraw czy produktów regionalnych.
Turystyka wiejska
Turystyka wiejska, podobnie jak agroturystyka to nic innego, jak wypoczynek na wsi, z dala od zgiełku wielkich aglomeracji. Jest determinowana walorami danej okolicy, jej dziedzictwem i kulturą. W gminie Stąporków ich nie brakuje.
Rolnictwo ekologiczne
Szansą dla mieszkańców gminy jest również rolnictwo ekologiczne, doskonale sprawdzające się nawet w przypadku niewielkich gospodarstw. Jest ich tutaj bardzo dużo. Rolnictwo ekologiczne opiera się wyłącznie o naturalne metody uprawy, dlatego pochodzące z niej produkty cieszą się coraz większym powodzeniem.
Takie zmiany wydają się bardzo proste. W rzeczywistości wymagają sporych nakładów finansowych, ale to nie one są najistotniejsze. Najważniejsza jest determinacja, chęć dokonania zmiany. Tak naprawdę tylko ona może poprawić jakość życia mieszkańców gminy.