Tajemnicze, pobudzające wyobraźnię Góry Świętokrzyskie, jakimś cudem nieskażona jeszcze przyroda i fantastyczne powietrze, obecność bogatych złóż surowców mineralnych w połączeniu z wyjątkowo korzystnym położeniem na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych, wydają się być idealnym zapleczem inwestycyjnym województwa świętokrzyskiego. Nie do końca jednak wykorzystanym. Szkoda, bo pomysłów, kreatywnych i wyjątkowych ludzi tu nie brakuje. Przy odrobinie dobrej woli tych , od których najwięcej zależy, mogłoby się tu żyć naprawdę dobrze.
Dane ogólne
Województwo Świętokrzyskie jest jednym z szesnastu województw, powstałych w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 11 672 km². Jest słabo zaludnione. Zamieszkuje je około 1,25 mln ludzi.W jego skład wchodzi 13 powiatów i jedno miasto na prawach powiatu – Kielce, stolica i główny ośrodek administracyjny, przemysłowy, kulturalno – naukowy województwa. Największymi miastami w regionie, poza Kielcami są Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice i Skarżysko – Kamienna.
Położenie geograficzne
Świętokrzyskie – jedno z najmniejszych województw w Polsce, zajmuje obszar najstarszego łańcucha górskiego – Gór Świętokrzyskich, malowniczego Ponidzia i Wyżyny Kielecko – Sandomierskiej. Ponad połowa województwa objęta jest szczególnymi formami ochrony ( Świętokrzyski Park Narodowy, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody). Graniczy z województwem mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim i łódzkim.
Gospodarka
Województwo Świętokrzyskie ma charakter przemysłowo – rolniczy. Bardzo wyraźnie dzieli się na przemysłową północ oraz rolnicze południe i wschód. Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko – Kamienna, Końskie ( dawny Staropolski Okręg Przemysłowy), Staszów i Sandomierz to najważniejsze ośrodki przemysłu materiałów budowlanych, bazującego na własnych surowcach (wapienie, margle, piaskowce, tak zwane marmury kieleckie, gips, kwarcyty), wydobywanych przez spółkę „Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych”.
Kolejnymi, niezwykle istotnymi dla świętokrzyskiego działami gospodarki są : przemysł metalurgiczny, maszynowy i precyzyjny, spożywczy i tekstylny.
Południowo – wschodnia część województwa posiada znakomite warunki dla rozwoju rolnictwa. Średnią jakość gruntów rekompensuje sprzyjający klimat. To właśnie stąd, pomimo dużego rozdrobnienia gospodarstw pochodzą doskonałe warzywa i owoce, w ilościach znacznie przewyższających zbiory w innych województwach. Stąd również na krajowy rynek trafiają przetwory mleczne, zboża i ziemniaki. Świętokrzyskie specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła. Na tak podatnym gruncie coraz częściej powstają gospodarstwa ekologiczne, produkujące dobrą, zdrową żywność. To stosunkowo nowa, ale już teraz przynosząca spore zyski gospodarce regionalnej forma działalności.
Turystyka
Branża turystyczna jest jedną z najbardziej dochodowych. Tu, w świętokrzyskim warunków sprzyjających jej rozwojowi nie brakuje. Naturalny potencjał regionu jest imponujący. Stare kopalnie, jaskinie, bezkresne rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, wspaniałe, trochę zapomniane zabytki, które spotkać można na każdym kroku, w najmniejszych nawet, najbardziej niepozornych wydawałoby się miejscowościach. To wszystko trzeba zobaczyć i koniecznie zareklamować, bo świętokrzyskie mając tyle do zaoferowania nie wykorzystuje swoich możliwości.
Odwiedzający te tereny nie mogą narzekać na brak atrakcji. Świetnie zorganizowane szlaki piesze i rowerowe, turystyka konna, doskonała infrastruktura do uprawiania sportów wodnych i podniebnych czy wreszcie oczekujące na amatorów ciszy, spokoju,dobrego jedzenia i wina gospodarstwa agroturystyczne to ciągle zbyt mało, żeby to właśnie z turystyka była siłą napędową dla rozwoju gospodarki regionu.