Bodzentyn – jedno z najstarszych miast w świętokrzyskim, w przeszłości był ważnym ośrodkiem rzemiosła, handlu i przemysłu. Być może z czasów dawnej świetności pozostało niewiele, ale niezwykłe położenie miasta, jego ciekawa historia sprawiają, że Bodzentyn może odzyskać swój dawny blask i wraz z otaczającymi go mniejszymi miejscowościami stać się regionem atrakcyjnym i konkurencyjnym.
Kierunek rozwoju gminy
Miasto i gmina Bodzentyn położone są w sercu Gór Świętokrzyskich, u stóp Pasma Klonowskiego. Południowa część gminy znajduje się w obrębie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, północna zaś w Sieradowskim Parku Krajobrazowym. Na terenie gminy utworzony został obszar NATURA 2000, a w nim trzy rezerwaty ochrony ścisłej. W takich warunkach rozwój przemysłu, zwłaszcza ciężkiego, który zazwyczaj generuje miejsca pracy jest tutaj zupełnie niemożliwy. Uznano więc, że jedynym możliwym kierunkiem rozwoju gminy będzie rozwój sektora turystycznego, wykorzystującego jej naturalny, wyjątkowy potencjał.
Nowe miejsca pracy
Wydaje się, że zarówno władze gminy, jak i jej mieszkańcy dość skuteczne wykorzystują daną im szansę. Korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, coraz większe poczucie własnej inicjatywy i skuteczności wśród bodzentynian sprawiają, że na terenie gminy powstają cieszące się ogromnym powodzeniem gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne. Tworzą się w ten sposób coraz liczniejsze i ciekawe miejsca pracy. Gmina inwestuje w infrastrukturę, gastronomię, miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu, organizację imprez kulturalnych i rozrywkowych.
Kolejne wyzwanie?
Odwiedzający Bodzentyn i jego okolice turyści mówią o wyjątkowości tego regionu. Twierdzą jednak, że brak mu lokalności, dostępu do, tylko dla niego charakterystyczny potraw, produktów, które na nieprzetartych i ciągle mało popularnych świętokrzyskich szlakach byłyby ogromną atrakcją.