Miasto i Gmina Kunów położone są u podnóża Gór Świętokrzyskich w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowca Świętokrzyskiego, który od zawsze wywierał znaczący wpływ na rozwój gminy.
Rynek pracy
Pomimo korzystnego położenia Kunów, podobnie jak wiele innych niewielkich miejscowości w świętokrzyskim z roku na rok wyludnia się coraz bardziej. Głównym powodem jest oczywiście brak zatrudnienia, zwłaszcza wśród ludzi młodych, gotowych i zdolnych do pracy. Czy można temu zaradzić? W pewnym stopniu na pewno tak, bo urzędy pracy podsuwają bezrobotnym coraz to nowe pomysły, dofinansowania, bezpłatne szkolenia, kursy, staże w zawodach, których lokalny rynek pracy akurat potrzebuje. W świętokrzyskim poszukiwani są, na przykład spawacze, kierowcy samochodów ciężarowych, operatorzy wózków widłowych, fryzjerzy czy piekarze. To zawody wyjątkowo deficytowe i bardzo potrzebne. Co zrobić jednak, kiedy ktoś po ukończeniu dobrych studiów (nie generalizujemy oczywiście) chciałby wrócić do rodzinnej miejscowości i pomimo wszystko żyć i pracować w Kunowie?
Dostęp do Internetu
Ciekawym, dość obiecującym rozwiązaniem wydaje się być szerokopasmowy Internet, do którego dostęp nie jest wcale taki oczywisty. W gminie Kunowo nie wszyscy go mają. Przyczyną jest wysoki poziom rozdrobnienia budownictwa jednorodzinnego. Mniejsze zagęszczenie i liczba klientów powoduje, że pokrycie danego obszaru infrastrukturą telekomunikacyjną po prostu się nie opłaca. Trudno sobie jednak wyobrazić sytuację, że w jakimkolwiek miejscu naszego kraju ktoś może mieć trudności z połączeniem się z siecią. Internet to przecież nieograniczone możliwości pracy zdalnej.
Ciekawy projekt
Gmina Kunów stara się zrealizować projekt pod nazwą ” Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – Internet dla mieszkańców Miasta i Gminy Kunów”. Polega on na przekazaniu osobom upoważnionym do skorzystania z pomocy, na czas określony, sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, sprzętem pozwalającym na korzystanie z sieci internetowej oraz zapewnienie przez ten okres bezpłatnego dostępu do Internetu.