Gmina Kunów na szarym końcu

Dane, zebrane w programie rewitalizacji pokazują wyraźnie, że rozwój przedsiębiorczości w gminie Kunów nie dorównuje tempu, jaki utrzymuje się w ościennych gminach. Problemy demograficzne, migracja mieszkańców i dość trudne warunki działania to tylko niektóre z przyczyn istniejącej w Kunowie sytuacji.

Demografia i migracja

Z problemem demograficznym boryka się nie tylko Kunów. To zmora całego województwa świętokrzyskiego. Rodzi się coraz mniej dzieci. Trudno się temu dziwić. Ludzie, zanim się zwiążą, zdecydują założyć rodzinę pomyślą dwa razy. Czasy nie są sprzyjające, szczególnie w małych miejscowościach. To po pierwsze. Po drugie, jeśli nie ma pracy (o zgodnej z wykształceniem, satysfakcjonującej w ogóle nie ma mowy), jakiejkolwiek możliwości zaczepienia się gdziekolwiek, ludzie wyjeżdżają tam, gdzie taką pracę dostaną. Do dużych miast, za granicę.

Czegoś tu brak

Przykład wielu gmin w świętokrzyskim pokazuje, że skutecznym sposobem na rozruszanie lokalnej aktywności są strefy ekonomiczne, inkubatory przedsiębiorczości. Na obszarze Miasta i gminy Kunów funkcjonuje co prawda strefa przemysłowa, która skupia największe przedsiębiorstwa regionu. Jest atrakcyjna pod względem logistycznym, generuje miejsca pracy mieszkańcom gminy. Wyznacza kierunek jej rozwoju. Nie o to jednak chodzi. Ważne jest, aby stworzyć tu taką strefę i takie warunki, które pozwoliłyby rozwinąć skrzydła początkującym przedsiębiorcom. Lokalnym i tym z zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *