Daleszyce stawiają na turystykę

Turystyka czy przemysł? Który z tych kierunków powinien  dominować w rozwoju gminy Daleszyce? Jej władze powinny się w końcu na coś zdecydować, ponieważ brak miejsc pracy staje się dla jej mieszkańców coraz bardziej uciążliwy.

Jednak turystyka

Na terenie gminy nie rozwija się przemysł ciężki. Nie ma po temu warunków, a to on zazwyczaj generuje najwięcej miejsc pracy. Najwięksi pracodawcy w regionie to firmy działające w sektorach: budowniczy, handel hurtowy i detaliczny, transport i logistyka, spożywczy. Chociaż zatrudniają łącznie kilkaset osób, nie są w stanie dać pracy wszystkim, którzy jej w Daleszycach i okolicznych miejscowościach potrzebują. Brak możliwości rozwoju uciążliwego dla środowiska przemysłu nie musi jednak oznaczać rezygnacji ze wspierania przedsiębiorczości w gminie. Przeciwnie. Powinna się ona rozwijać w dziedzinach, które nie zachwieją symbiozy ze środowiskiem naturalnym. Tak więc, nadrzędnym kierunkiem rozwoju gminy, zdaniem większości jej mieszkańców, powinna stać się turystyka.

Niezbędny plan zagospodarowania

Żeby tak się jednak stało trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie i przede wszystkim zdecydowane kroki w celu stworzenia kompletnej infrastruktury turystycznej i całego jej otoczenia. Zacząć jednak należy od uchwalenia całościowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy, który powstaje już od jakiegoś czasu i ciągle nie jest gotowy. Bez niego nie ma mowy nie tylko o wyznaczeniu terenów inwestycyjnych, ale również o rozwoju przedsiębiorczości i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *