Współpraca szkoła – pracodawca

O tym, jak trudno o pracę, mieszkańcy niewielkich świętokrzyskich miejscowości wiedzą bardzo dobrze. Mają z tym problem przede wszystkim osoby młode, absolwenci szkół o kierunkach, których lokalny rynek pracy nie potrzebuje albo tacy, których pracodawcy zatrudniliby bardzo chętnie, gdyby nie brak doświadczenia zawodowego. Nawet najlepiej przyswojona teoria nie zastąpi praktycznych umiejętności. Tymczasem koneckie firmy nie chcą i nie mają warunków (chodzi przede wszystkim o kwestie finansowe), żeby przyuczać młodych ludzi do zawodu.

Unijne projekty

Szansą na poprawę niezwykle trudnej sytuacji młodzieży, mającej dopiero zmierzyć się z realiami wymagającego rynku pracy będzie na pewno przystąpienie do realizacji unijnych projektów, wspierających w tym roku kształcenie uczniów z powiatu koneckiego. Ideą programu jest zacieśnienie współpracy szkolnictwa zawodowego i lokalnych pracodawców. Na czym konkretnie miałaby ona polegać? Chodzi przede wszystkim o to, żeby młodym ludziom łatwiej było znaleźć pracę. Najlepiej zaraz po ukończeniu szkoły.

Na co mogą liczyć koneccy uczniowie?

Głównymi założeniami wspomnianych projektów jest możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach z ważnych dla zawodu przedmiotów, szkoleniach zawodowych, zapewniających zdobycie niezbędnych na rynku kwalifikacji (w zależności od rodzaju szkoły mogą to być: najnowsze metody spawalnictwa, diagnostyka samochodowa, kursy prawa jazdy kategorii B, obsługa wózków jezdniowych czy szkolenia z zakresu sprawnych systemów logistycznych, informatyki), ale nie tylko. Najważniejszą rzeczą jest to, że oprócz zajęć praktycznych, młodzi ludzie wezmą udział w praktykach i stażach u pracodawców z branż, związanych z ich kierunkiem nauki. Lokalni przedsiębiorcy wolą zatrudniać młodych pracowników, którzy odbyli u niego praktyki, znają firmę i dali się poznać z dobrej strony.

Uczestnicząc w kształtowaniu przyszłych pracowników już na etapie edukacji, pracodawcom będzie o wiele łatwiej znaleźć tych solidnych i wartościowych, będących na bieżąco z postępem technicznym oraz aktualnymi warunkami pracy.

One Reply to “Współpraca szkoła – pracodawca”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *