Włoszczowa – plan rozwoju

Włoszczowa – niewielkie miasto powiatowe w województwie świętokrzyskim. Poza działalnością kilku, dość dobrze prosperujących przedsiębiorstw nie tylko w mieście, ale i w całej gminie nie dzieje się nic, co przerwałoby od lat panujący tu marazm gospodarczy. Na tle innych gmin województwa, Włoszczowa wypada wyjątkowo niekorzystnie.

Trzeba rozbudzić przedsiębiorczość

Na terenie gminy nie ma dużych zakładów przemysłowych, które generowałyby wystarczającą ilość miejsc pracy wszystkim jej mieszkańcom. Ważne jest więc, aby w zdecydowany sposób podnieść, niedostateczny jak do tej pory poziom przedsiębiorczości. Konieczne jest wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, których w gminie jest ciągle za mało. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Mieszkańcy gminy są niedoinformowani. Niezbędne są działania, mające na celu doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, pozyskiwania środków na jej rozpoczęcie i rozwój i w końcu, promocja lokalnej gospodarki.

Wsparcie dla początkujących

Dużym udogodnieniem dla początkujących przedsiębiorców byłby na pewno Inkubator Przedsiębiorczości, świadczący usługi doradcze, biznesowe dla rozpoczynających działalność. Wiadomo już, że szczególnie wspierane będą działania w zakresie innowacyjnych rozwiązań, zastosowania nowoczesnych technologii w sektorze specjalizacji gospodarczej regionu, mającej opierać się o wykorzystanie zasobów leśnych. To zrozumiałe. Tereny leśne zajmują prawie 45% powierzchni gminy.

Tereny inwestycyjne

Po to jednak, aby lokalni i zewnętrzni przedsiębiorcy mogli rozpocząć tu jakąkolwiek działalność konieczne jest wyznaczenie, przygotowanie i kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Tylko w ten sposób mają szansę powstać tu nowe przedsiębiorstwa i w konsekwencji, dodatkowe miejsca pracy. Tylko tak może poprawić się atrakcyjność i konkurencyjność gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *