Turystyka w Pińczowie

W położonej na malowniczym Ponidziu gminie Pińczów, turystyka ma szansę stać się ważną gałęzią gospodarki. Sprzyjają temu warunki krajobrazowe, przyrodnicze, bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Osiągnięcie celu wymaga jednak kompleksowych działań planistycznych, organizacyjnych i inwestycyjnych. Warto je podjąć, bo turystyka to nie tylko wypoczynek i rekreacja, to przede wszystkim bardzo opłacalny biznes.

Efektywne formy turystyki

Najbardziej efektywną formą turystyki w Pińczowie i okolicach wydaje się być agroturystyka ściśle związana z rolnictwem. To zupełnie zrozumiałe, bo gmina może pochwalić się najwyższej jakości glebami. Można je wykorzystać do produkcji ekologicznej żywności, produktów wysokiej jakości. Ważną kwestią jest jednak odpowiednie przygotowanie rolników i osób, które zdecydują się na tego typu przedsięwzięcie. To bardzo ważne, bo wymaga ono konsekwencji działania i ogromnej wiedzy a tych, mieszkańcom gminy jak na razie brakuje. Brak im motywacji, żeby przeorientować się zawodowo, podjąć odważną  inicjatywę gospodarczą.

Inne formy wypoczynku

Przy całej uwadze, jaką trzeba poświęcić agro – i ekoturystyce nie można zapominać o rozwoju innych, równie interesujących form turystyki, do których gmina Pińczów ma ogromne predyspozycje. Chodzi przede wszystkim o turystykę aktywną (wędrówki piesze, wycieczki rowerowe, turystyka wodna), specjalistyczną (lotniarstwo, paralotniarstwo, wędkarstwo) czy kulturową, najbardziej popularną formą spędzania czasu przez turystów.

Turystyka może w zasadniczy sposób poprawić jakość życia mieszkańców Pińczowa i okolic. Najpierw trzeba w nią jednak zainwestować. Nie tylko pieniądze. Potrzebne będą dobre pomysły, fachowa wiedza i dużo, bardzo dużo chęci do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.