Sytuacja gospodarcza Działoszyc

rynek pracy

Działoszyce to miasto w powiecie pińczowskim, w południowo – wschodniej części kraju. Choć położone w malowniczej okolicy, nieco odstaje od pozostałych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Posiada tylko dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków, więc nie przyciąga tylu turystów co pozostałe miasta. Ponad to mieszkańcy zmagają się z bezrobociem oraz brakiem perspektyw na zatrudnienie w najbliższym czasie.

Bezrobocie rejestrowane w Działoszycach

Całe województwo świętokrzyskie notuje bezrobocie na poziomie bliskim 50%.  W Działoszycach, sięga ono niemal 65 %. Jest to szczególnie dramatyczne dla osób, które nie mogą znaleźć pracy z powodu braku kwalifikacji (tylko 13% osób w wieku produkcyjnym posiada wykształcenie wyższe, które koniec końców jest często kluczem do nieco wyższych zarobków) lub z powodu likwidacji poprzedniego zakładu pracy. Może to wynikać również z podejścia do szukania pracy – niegdyś ludzie bez większych problemów przepracowywali u swojego pierwszego pracodawcy aż do emerytury. W obecnych czasach, taka sytuacja jest trudna do wyobrażenia.

Być może kiedyś przyjdzie czas na rozwój województwa świętokrzyskiego i pojawi się tam więcej inwestorów oraz zakładów pracy, oczywiście bez uszczerbku na walorach naturalnych oraz przyrodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *