Sytuacja gospodarcza Działoszyc

rynek pracy

Działoszyce to miasto w powiecie pińczowskim, w południowo – wschodniej części kraju. Choć położone w malowniczej okolicy, nieco odstaje od pozostałych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Posiada tylko dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków, więc nie przyciąga tylu turystów co pozostałe miasta. Ponad to mieszkańcy zmagają się z bezrobociem oraz brakiem perspektyw na zatrudnienie w najbliższym czasie.

Bezrobocie rejestrowane w Działoszycach

Całe województwo świętokrzyskie notuje bezrobocie na poziomie bliskim 50%.  W Działoszycach, sięga ono niemal 65 %. Jest to szczególnie dramatyczne dla osób, które nie mogą znaleźć pracy z powodu braku kwalifikacji (tylko 13% osób w wieku produkcyjnym posiada wykształcenie wyższe, które koniec końców jest często kluczem do nieco wyższych zarobków) lub z powodu likwidacji poprzedniego zakładu pracy. Może to wynikać również z podejścia do szukania pracy – niegdyś ludzie bez większych problemów przepracowywali u swojego pierwszego pracodawcy aż do emerytury. W obecnych czasach, taka sytuacja jest trudna do wyobrażenia.

Być może kiedyś przyjdzie czas na rozwój województwa świętokrzyskiego i pojawi się tam więcej inwestorów oraz zakładów pracy, oczywiście bez uszczerbku na walorach naturalnych oraz przyrodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *