Przemysłowo – rolnicza gmina Sędziszów

Gmina Sędziszów w południowo – zachodniej części województwa świętokrzyskiego ma charakter przemysłowo – rolniczy. Dogodne położenie komunikacyjne i utworzona na jej terenie Specjalna Strefa Ekonomiczna sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości. Rolnictwo wymaga zdecydowanej naprawy.

Korzystne warunki dla rozwoju przemysłu

Gmina stara się tworzyć przyjazny klimat dla przedsiębiorców, czego wyrazem jest na pewno istniejąca na jej terenie podstrefa SSE Starachowice. Na jej obszarze mieści się fabryka kotłów, produkująca kotły energetyczne i elementy ciśnieniowe. Jest stale modernizowana. Dzięki inwestycjom stała się największym tego typu obiektem w Polsce. Według danych z 2014 roku fabryka zatrudnia około 1,3 tysiąca osób i jest to największy pracodawca w gminie.

Tereny pod inwestycje

Zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego kolejne tereny inwestycyjne, sąsiadujące z przebiegającą przez gminę Linią Hutniczą Szerokotorową są ogromnym potencjałem do budowy terminali przeładunkowych, zakładów produkcyjnych i dużej logistyki. Jest szansa na powstanie około 200 nowych miejsc pracy.

Rolnictwo w kiepskim stanie

Poważne kłopoty mają natomiast sędziszowscy rolnicy. Ich gospodarstwa, w przeważającej części niewielkie (do 2 hektarów) są rozdrobnione i nieefektywne. Można odnieść wrażenie, że obawiają się nowych technologii i innowacji, niezbędnych w nowoczesnym i dochodowym rolnictwie. Pomijając jednak kwestię udoskonaleń, zasadniczym problemem pozostają ceny zbytu produktów rolnych, odpowiednia organizacja rynku zbytu i możliwość skorzystania z tańszych kredytów na realizację jakiegokolwiek pomysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.