Opuszczony Suchedniów

Suchedniów to kolejna, niewielka miejscowość w świętokrzyskim, zapomniana i opuszczona. Szkoda, bo miasto jest ośrodkiem przemysłowym o kilkusetletniej tradycji. Z dawnej świetności zostało niewiele, chyba tylko przekazywane z dziada pradziada wspomnienia. Ponad dwadzieścia lat temu zlikwidowano tu jeden z dwóch ważnych zakładów w mieście. Cztery lata temu upadł kolejny. Oba dawały zatrudnienie większości mieszkańców Suchedniowa, którzy nie dostali nic w zamian.

Lokalny rynek pracy

Bezrobocie w Suchedniowie jest niebezpiecznie wysokie. Nieliczne firmy, będące jedynie namiastką tego co było, doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji na lokalnym rynku pracy. Wykorzystują ją i prawdopodobnie dlatego praca, jaką proponują nikomu żadnych gwarancji ani satysfakcji nie daje. Trudno więc się dziwić, że wyjeżdżają stąd całe rodziny a ci, co zostają czują się opuszczeni i przegrani.

Szansa na nowe miejsca pracy

W mieście bardzo wyraźnie widać brak odpowiedzialności za podejmowane działania, kompetencji władz i przede wszystkim inicjatywy i kreatywności. Pozostałości po doskonale zorganizowanych fabrykach (hale, ujęcie wody, bocznica kolejowa) można przecież jeszcze wykorzystać. Gdyby tereny, na których się znajdują włączone zostały do SSE Starachowice (istnieje taka możliwość) a ewentualni inwestorzy mogliby liczyć na zwolnienia z podatku, chętnych na pewno by nie zabrakło. Powstałyby nowe miejsca pracy.

Tak jak w innych, podobnych do Suchedniowa miejscowościach w świętokrzyskim, brak przemysłu może stać się ogromnym atutem. Na turystyce się zarabia, a warunków do jej rozwoju w gminie nie brakuje. Być może nie będą to pewne, bezpieczne miejsca pracy w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach, ale żyć przecież trzeba. Szkoda by było nie wykorzystać nadarzającej się okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *