Niski przyrost naturalny w województwie świętokrzyskim

przyrost naturalny

Południowo – wschodnia część kraju zmaga się z wieloma problemami gospodarczymi. Jednym z nich jest bez wątpienia niski przyrost naturalny. Jego przyczyn może być bardzo wiele, jednak głównymi są z pewnością niskie zarobki oraz brak perspektyw na atrakcyjne zatrudnienie.

Ujemny przyrost naturalny

Przykładem miejscowości w województwie świętokrzyskim z ujemnym przyrostem naturalnym, jest Małogoszcz. To bardzo małe miasto (ledwie 4000 mieszkańców), w którym przyrost naturalny w 2016 roku wynosił -7. Znacznie więcej osób wymeldowuje się z tej miejscowości, w porównaniu do osób, które tam przybywają. Nie daje to zbyt dobrych prognoz na przyszłość. Współczynnik urodzeń jest tu niższy od ogólnego krajowego. Przy ilości osób w wieku produkcyjnym (jest to blisko 60% ludności), to dość mała liczba dzieci przychodzących na świat. Znaczy to, że społeczeństwo Małogoszcza powoli się starzeje.

Zjawisko starzenia się społeczeństwa, dotyka obecnie niemal całego kraju. Polityka prorodzinna ulega stopniowej poprawie, jednak nie na tyle, aby współczynniki urodzeń znacznie wzrosły. Trzeba kilku lat, aby dokonał się znaczny przełom w tym zakresie oraz poprawa sytuacji na tyle, abyśmy nie musieli obawiać się o nasze emerytury. Jak na razie mamy wiele osób w wieku produkcyjnym, a miejsc pracy jak na lekarstwo.

2 Replies to “Niski przyrost naturalny w województwie świętokrzyskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *