Niska stopa bezrobocia?

Wśród świętokrzyskich powiatów, pińczowski już od kilku lat znajduje się w czołówce tych o najniższej stopie bezrobocia. Na ile dane statystyczne mogą być wiarygodne? Trudno powiedzieć zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę opinie i nastroje jego mieszkańców, a te, dalekie są od optymistycznych. Skąd więc biorą się tak dobre wyniki? Są chyba kwestią jakichś matematycznych wyliczeń, niewiele mających wspólnego z rzeczywistością.

Gospodarka

Gospodarka gminy ukierunkowana jest na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych w branży usług i małej produkcji nieprzemysłowej. Nie widać tu jednak różnorodności, promocji, żadnej konkurencji. Większość właścicieli nastawiona jest wyłącznie na bieżące utrzymanie. Nie jest zainteresowana ani procesami inwestycyjnymi w swoich firmach, ani tym bardziej tworzeniem w nich nowych miejsc pracy.

Trudno będzie o inwestorów

Podobna stagnacja widoczna jest w polityce inwestycyjnej gminy. Jej władze wytyczyły wprawdzie tereny dla ewentualnych inwestorów, najchętniej z zewnątrz, ale nie zadbały o ich uzbrojenie. Wydzielone grunty nie przedstawiają więc żadnej wartości, a przecież odpowiednio zagospodarowane są tym, co w zasadniczy sposób wpływa na atrakcyjność inwestycyjną regionu i w konsekwencji, poprawę jakości życia jego mieszkańców.

Rolnictwo

Gmina Pińczów ma charakter typowo rolniczy. Nie wykorzystuje jednak tego, co w niej najlepsze. Z jednej strony doskonałej jakości gleby, z drugiej, brak pomysłu na ich efektywne wykorzystanie oraz niski stopień wykształcenia rolniczego gospodarzy. Są to główne powody, dla których trudno jest mówić tu o rozwoju nowoczesnego, na przykład ekologicznego rolnictwa. Gmina ma potencjał, którego jak na razie nikt nie potrafi spożytkować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *