Klaster turystyczny

Gmina Chęciny zdecydowała się inwestować w turystykę. Nic dziwnego. Ma ogromny, niewykorzystany potencjał. Wyjątkowa przyroda, niezwykły krajobraz Gór Świętokrzyskich są nadal niedoceniane przez turystów. Rozwój tej branży oznacza powstanie nowych miejsc pracy. To dla regionu ogromnie ważne, bo osób pozostających bez zatrudnienia jest tutaj ciągle zbyt dużo.

Skuteczne rozwiązanie

Chęciny już od dawna starają się poprawić swój wizerunek. Dbają o remont dróg, budynków, renowację wspaniałych zabytków. Jak jeszcze można zachęcić turystów do przyjazdu tutaj? Co zrobić, żeby zechcieli zostać w Chęcinach na dłużej? Władze gminy znalazły pewne rozwiązanie. Jest nim klaster turystyczny, specyficzna forma współpracy konkurujących ze sobą podmiotów w danej branży. W tym przypadku chodzi o połączenie najważniejszych i najciekawszych miejsc ( obiektów zabytkowych,rekreacyjnych, gospodarstw agroturystycznych, hoteli, lokali gastronomicznych czy agencji turystycznych) miasta i gminy w pewną całość. Przynależność do klastra pozwoli określić nie tylko wspólne problemy, ale również szanse na rozwój, atrakcyjne możliwości inwestycyjne. Przedsiębiorstwa zrzeszone w klastrze, łącząc siły stają się ważnym partnerem gospodarczym regionu, jego wizytówką.

Na widoczne efekty współpracy w ramach klastra turystycznego trzeba będzie prawdopodobnie trochę poczekać. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że sytuacja na lokalnym rynku pracy jest ciągle trudna, warto uzbroić się w cierpliwość, bo może to być doskonała okazja, żeby ja poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *