Busko-Zdrój musi być konkurencyjne

Wyjątkowe walory krajobrazowe i przyrodnicze, korzystny mikroklimat oraz czyste środowisko sprawiają, że Busko – Zdrój od bardzo dawna ma ugruntowaną pozycję miasta uzdrowiskowego.

Mało miejsc pracy

Wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że ośrodek sanatoryjno – wypoczynkowy jest głównym i najważniejszym pracodawcą w mieście. Reszta to małe i średnie przedsiębiorstwa prywatne. W promieniu 50 km od Buska nie ma większych zakładów przemysłowych. Z jednej strony to oczywiście ogromny plus, bo ekologiczny charakter regionu sprzyja jego uzdrowiskowej funkcji z drugiej jednak, mieszkańcom ciągle brakuje miejsc pracy.

Co można zrobić?

Wydaje się, że sytuację można poprawić. Co prawda o budowie przemysłu ciężkiego nie może tu być mowy, dlatego rozwiązaniem istniejących problemów byłoby wspieranie kierunków, związanych z działalnością prozdrowotna, zdrowotną oraz turystyczną (usługi noclegowe, gastronomiczne, rekreacyjne). Zewnętrzni inwestorzy nie są tym zainteresowani. Przynajmniej na razie. Istotne jest więc pobudzenie lokalnej przedsiębiorczości, utworzenie tak zwanego Inkubatora, dzięki któremu młodzi, ambitni mieszkańcy Buska mogliby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Początkowo na preferencyjnych warunkach. Tylko w ten sposób uda się połączyć funkcję uzdrowiskową i turystyczną gminy. Zwiększy to jej atrakcyjność, konkurencyjność, zapewni rozwój gospodarczy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *