„Aktywni na rynku pracy”

Nawet krótkotrwały brak pracy jest na ogół przeżyciem dość traumatycznym dlatego, trudno sobie wyobrazić sytuację, w której ludzie zdolni do pracy przez lata z jakichś powodów pozostają bezrobotni.

Ogólna sytuacja

W powiecie jędrzejowskim i samym Jędrzejowie bezrobocie to poważny problem. Nie chodzi tu jednak o osoby młode, wykształcone, bo chociaż i one mają dziś problemy ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy, to wcześniej czy później taką pracę dostaną. W dużo trudniejszej sytuacji znajdują się natomiast ludzie odchodzący z rolnictwa, rezygnujący z prowadzenia małych, nieefektywnych gospodarstw. Mają nadzieję na bardziej dochodowe zajęcie tymczasem, brak konkretnego wykształcenia i doświadczenia sprawia, że ich szanse na rynku pracy są znikome. Podobnie dzieję się z osobami, którym nigdy wcześniej być może nie zależało lub nie miały możliwości zadbać o swoje wykształcenie. Teraz czują się zniechęcone, wykluczone, nie widzą dla siebie żadnej przyszłości. W Jędrzejowie i okolicach to szczególnie liczna grupa.

Jak przeciwdziałać?

„Aktywni na rynku pracy” to projekt realizowany przez Fundację Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”. Skierowany jest właśnie do mieszkańców powiatu jędrzejowskiego, zagrożonych ubóstwem, długotrwałym bezrobociem. Ma na celu stworzenie im szansy nabycia umiejętności zawodowych, poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Twórcy projektu zakładają, że ukończenie bezpłatnych szkoleń (kursy na opiekunkę dziecięcą, księgowego, barmana, pomoc kuchenną, palacza CO, operatora wózka widłowego, spawacza metodą MIG i TIG) zaowocuje natychmiastowym zatrudnieniem. Szkoleniom towarzyszyć mają: doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, płatne staże oraz warsztaty aktywizująco – motywujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *